Széles Lajos életrajza kész regény. Ebből idézünk alább néhány jellemző momentumot.
A gyógyító borbélyként is ismert feltaláló 1897. augusztus 3-án egy Tolna megyei kis faluban, Nakon látta meg a napvilágot. Már 17 évesen harcolt az első világháborúban, több katonai kitüntetést is kapott. Később Budapesten, a Helyőrségi kórházban dolgozott, majd fodrászüzletet nyitott Dombóváron.
A gazdasági világválság hatására feleségével Dél-Amerikába emigrált. Uruguayi borbélyüzletében kis labort nyitott, gyógynövényekből krémeket és parfümöket készített. Az 1957-es év fordulópontot jelentett életében: két barátja súlyos égési sérüléseket szenvedett. Ekkor kezdte el erre vonatkozó kísérleteit. 1962-re már tökéletes volt az „Anti-quema” receptje. 1964-ben hazatelepült, Nakra.
Gyorsan elterjedt, hogy égési sérüléseket „gyógyít”. Szerével több egészségügyi intézményben is próbálkozott, de zárt ajtókba ütközött. 1978-ban Vitray Tamás tv-műsorában az egész ország felfigyelt rá. A gyógyulni vágyók özönlöttek, mert a szer bizonyítottan használt! Kisebb fokú égéseknél elég volt egy-két fújás, s a fájdalom megszűnt, néhány nap után pedig semmi nem látszott. Ugyanez volt a helyzet súlyos égéseknél, pár napnyi kezelés után.
1978-ban az Interag megvásárolta a receptúrát, és a Human Oltóanyagtermelő és Kutatóintézetben megkezdődött a Naksol gyártása. 1988-ban Magyarországon is törzskönyvezték a Naksolt. (a név: Nak, a somogyi falu + solutio (oldat)). 1988-ban Maecenas-díjjal tüntették ki, 1991-ben Pro Oppido Dombóvár kitüntetésben részesült. Szinte haláláig, 1992. januárjáig jártak hozzá a gyógyulni vágyók.
100%-ban természetes, rózsasziromkivonatot tartalmazó kozmetikai készítményeink az IRIX® spray, az IRIX® Forte spray és a Naksol® spray. Az IRIX® és IRIX® Forte spray főként napégés, szolárium okozta égés, rovarcsípés, a Naksol® spray főként a felületes égési sérülések, valamint rovarcsípés és horzsolások esetén alkalmazható.
(forrás: A Gyógynövénykutató Intézet weboldala)